четвер, 19 січня 2017 р.

 Семінар-практикум  Фастівський НВК "Ліцей інформаційних технологій - СЗОШ І-ІІІ ступенів м. Фастова"

неділя, 4 вересня 2016 р.

Перший дзвоник

 Перший дзвоник Двері рідної школи гостинно відкриті для наших учнів. Разом з класними керівниками вони сьогодні розпочнуть навчальний рік. Хай ця чергова сходинка шкільного життя буде для вас вдалою, успішною, допоможе у здійсненні ваших майбутніх планів і мрій.

 
 

Вересень. Сонця повінь.
Золотиться осінній лист.
Школа знову усмішок повна,
 Учні — її невмирущий зміст! 

 

 

середа, 15 червня 2016 р.

Виховний захід "Щаслива родина" присвячений дню сім"ї. Учні з задоволенням працювали в групах, змагалися між собою та допомагали один одному. На заході кожен усвідомив, що злагода, взаєморозуміння, взаємопідтримка своїх рідних стануть надійним фундаментом для створення щасливої сімї.

















Притча "Цінності життя"
Притча "Щаслива сім"я"

четвер, 9 червня 2016 р.

Конфлікти і способи їх вирішення

Мета: ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», «конфліктоген», видами конфліктів, причинами, позитивними та негативними сторонами конфлікту, виявами конфліктогенної поведінки,способами вирішення конфлікту, формувати вміння безконфліктно поводитися, враховувати інтереси й потреби інших, розвивати аналітичні здібності,рефлексію, виховувати ввічливість, доброзичливість.
Обладнання:
 «Кошик для сміття»; стікери, папір, фломастери, кульки
шкала «Обери свою позицію»;
роздатковий матеріал;
висловлювання, вірші.
Тип уроку:  урок  засвоєння нових знань.
Висловлювання:
«Самовиховання - творення себе» 
(Народна мудрість) 

Найсильніший, хто володіє собою.
Сенека 

Один філософ сказав: «Той, хто вміє впоратись з конфліктами шляхом їх визнання та регуляції, бере під свій контроль ритм історії...»  (Р.Дарендорф)

Проблемне питання:  «У сварках народжується істина?»

Хід уроку:

І. Організаційний момент.  Привітання
Мотивація на успіх - побажання  плідної, цікавої роботи на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Метод «Мозкова атака». 
1. Як ви думаєте, що потрібно для того, щоб успішно спілкуватися?
2. Чи можливі суперечки і незгоди між друзями?
3. А чому ці суперечки виникають? 
Вправа «Витинанка».
Умова: всі вказівки виконуються відразу, без додаткових пояснень. Учням пропонується дотримуватись однакових інструкцій, працюючи з однаковими серветками
Розділити аркуш на 4 частини, зрізати правий верхній кут, скласти фігуру навпіл, заокруглити ножицями гострий кут, скласти фігуру навпіл, відрізати прямий кут, розгорнути аркуш, розглянути отриману фігуру. Чому отримані витинанки відрізняються, усі ж виконували одинакові інструкції?

Отже, ми з вами бачимо одні й ті ж самі речі по-іншому, іноді це і стає причиною непорозумінь і конфліктів...

Учитель. Так, всі ми - різні. Скільки людей - стільки характерів. У кожного з нас є своє світобачення, світосприйняття, інтереси, уподобання, плюси і мінуси у характері. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфлікту.

 Повідомлення теми і мети уроку.

Подача теоретичного матеріалу з даної теми. Лекція-бесіда. 
Учитель: Від народження людина опиняється в колі правил, заборон, норм. 
Норми і правила поведінки встановлюють самі люди, а їхнє дотримання робить життя й спілкування людей гуманнішим, ефективнішим, зручнішим.
На думку приходить вислів французького філософа, математика, фізика і письменника ХVІІ ст. Паскаля: «Правила доброї поведінки відомі з давніх-давен, річ за дрібницею - вміти користуватися ними». Звичайно, вжите слово «дрібниця» насправді означає дуже багато.
Адже коли порушуються правила поведінки, етикет спілкування, створюються конфліктні ситуації, виникає конфлікт.
Сьогодні ми поговоримо про конфлікти та причини їх виникнення.  Між ким вони виникають? Будемо вчитися попереджати конфлікти. 

Вправа «Асоціативний кущ». 
Які асоціації виникають у вас при слові «конфлікт»?  Записи на дошці слайд № 2, 3, 4

 Слайд № 5 А зараз я пропоную вам виконати вправу «Займи позицію». 
Спробуємо відповісти на проблемне питання «У сварках народжується істина?» Підійдіть до дошки і за допомогою стікерів займіть свою позицію. Так чи ні
Дякую. Ми продовжуємо наш урок.

Створення дерева конфліктогенів
      Однією з причин виникнення конфлікту є конфліктогени поведінки. Це слова або дії, які породжують конфлікт. Давайте разом намалюємо дерево конфліктогенів. На дошці є стовбур дерева. У кожного з вас є листочки з дерева. На цих листочках напишіть приклади конфліктогенів. Причепіть свій листочок до дерева і зачитайте свій приклад.
      Ознаки конфліктогенів поведінки:
·        Відкрита недовіра;
·        Перебивання іншої людини;
·        Оцінювання людей;
·        Наголошування на розбіжностях між собою та іншою людиною;
·        Стійке небажання визнавати свої помилки й чиюсь правоту;
·        Зниження вкладу інших людей й одночасне перебільшення свого вкладу в загальну справу;
·        Постійне накидання своєї точки зору іншим;
·        Невірність суджень;
·        Різке прискорення темпу мовлення й раптове закінчення розмови;
·        Невміння вислухати і зрозуміти точку зору іншої сторони.
  Який висновок ми можемо зробити, поглянувши на дерево конфліктогенів. (намагатися їх не вживати, щоб не створювати конфлікти)

Вправа «Стіна конфлікту»
     Мета: усвідомлення учнями причин виникнення конфліктних ситуацій
  Обєднання в групи ( за допомогою картинок)
 На аркушах – «цеглинках» написати що є причиною конфліктних ситуацій між:  учень - учень, учень -  батьки, учень -  вчитель.
   Створюється «Стіна конфлікту»  
( Підлість, ревнощі, заздрість, жадібність, нещирість, егоїзм, брехня тощо)

Вправа «Сердиті кульки»
    Діти надувають кульки.
Запропонувати дітям уявити, що кулька - це  сердита людина .
    Поміркувати:
-         Що трапиться, коли кулька переповниться повітрям?
-         Що трапиться з людиною, яку переповнюють почуття?
-         Що відбудеться , якщо ми випустимо трохи повітря з кульки?
-         Кулька ціла, не вибухнула, нікого не налякала?
-         Якщо людина стримує себе, заспокоюється, як ви вважаєте,  це буде краще, ніж образити іншу людину?
 Вправа «Мозковий штурм»
-           Які якості характеру потрібні людині для розвязання конфліктних ситуацій?
-           Діти пишуть свої варіанти відповідей на кульках. Обговорення.

  Групова робота. Визначте позитивні й негативні сторони конфлікту.
    Позитивні сторони конфлікту:
•     Дає можливість сформулювати й усвідомити проблему, виявити труднощі;
•     Знайти нові шляхи вирішення;
•     Пожвавлює наше життя, робить його привабливішим, цікавішим;
•     Вчить форми спілкування, вміння налагоджувати стосунки;
•     Сприяє особистісному, професійному зростанню;
•     Розвиває вольову саморегуляцію;
•     Згуртовує колектив;
•     Розвиток пізнавальних рис: розуму, швидкість реакції, прийняття рішень.
Негативні сторони конфлікту:
•     порушує здоров’я;
•     викликає стрес, психотравми;
•     порушує міжособистісні стосунки, особистість;
•     формується негативна установка, негативний життєвий сценарій.
Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши позитивні й негативні сторони конфлікту? У конфлікті є багато позитивного.




Давайте розглянемо до чого може призвести конфлікт  Слайд 6

Вправа «Спільна праця». На екрані Таблиця «Способи поведінки під час конфлікту».
Та стратегії поведінки під час конфлікту Слайд , 7записати, 8, 9
Способи вирішення конфліктів
    Вчені К. Томас і Р. Кілмен визначили основні найбільш прийнятні стратегії поведінки в конфлікті. Вони вказують, що існує 5 основних стилів поведінки в конфлікті: пристосування, компроміс, уникання, суперництво, співпраця.
·        Пристосування – людина нехтує своїми інтересами, щоб задовольнити інтереси іншого.
·        Співпраця – процес, який складається з послідовних взаємодій, коли людина прагне брати активну участь у розв'язанні конфлікту й захищати свої інтереси , але ще й бажає співпрацювати з іншими учасниками конфлікту. Це спільна спроба знайти таке рішення, яке цілком задовольняло б вимоги обох сторін.
·        Уникання – людина намагається не займатися конфліктом. Уникання може бути фізичною або психічною, дипломатичне ухиляння. Шляхом уникання можна відкласти справу на кращий час.
·        Компроміс – це часткове задоволення обох сторін.
·        Суперництво – людина намагається задовольнити свої інтереси за рахунок іншого. Вона використовує здібності аргументувати свої суспільні контакти, економічні санкції. Суперництво може означати «стати на захист своїх прав», якщо людина переконана, що вона права.

    Важливість мети й стосунків впливають на наші дії під час конфлікту. Враховуючи ці умови можна визначити 5 способів розв’язання конфліктів.

1)    «Черепаха» (ухиляння)уникання. «Черепахи» втікають і ховаються у свій панцир, щоб уникнути конфлікту. Вони відмовляються від своїх цілей і тримаються осторонь як від суперечливих питань через які виникає конфлікт, так і від людей, причетних до суперечки. Вони вважають,що вирішувати конфлікт – річ безнадійна. Їм легше втекти (фізично чи психологічно) від конфлікту, ніж побачитися з ним.
2)    «Акула» (примус) суперництво. «Акули» намагаються переконати опонентів, силоміць примушуючи їх розвязувати конфлікт. Для «акул» найголовніше власні цілі, а стосунки з людиною мають для них другорядне значення. Вони будь-якою ціною готові добитися свого. Їх мало хвилює те, чи вони комусь подобаються. «Акули» переконані, що конфлікти вирішуються тоді, коли хтось перемагає. Вони намагаються здобути перемогу, шокуючи суперників, нападаючи раптово, а також залякуючи чи погрожуючи їм із позицій сили.
3)    «Плюшевий ведмедик» пристосування (згладжування). Для «ведмедиків» найголовніше – хороші стосунки, а власні цілі не мають для них великого значення. Вони прагнуть усім подобатися, щоб усі їх любили і цінували. Вони вважають, що конфлікти не можна обговорювати без шкоди для стосунків. «Ведмедики» бояться завдати болю, образити, зіпсувати стосунки під час конфлікту. Їх правило: «Я готовий пожертвувати власними цілями, роби все , що хочеш, аби тільки я тобі подобався».
4)    «Лисиця» (компроміс). «Лисиці» невибагливі як у своїх цілях, так і в стосунках з людьми. «Лисиці» шукають компромісу. Вони жертвують частиною своїх домагань під час конфлікту й переконують іншого поступитися якоюсь частиною своїх цілей. Вони шукають такого рішення, щоб обидві сторони отримали «золоту середину». Вони готові пожертвувати заради досягнення згоди для спільного добра як частиною своїх домагань, так і стосунками.
5)    «Сова» (переговори) співпраця. «Сови» дуже високо цінують власні цілі та стосунки. Вони розглядають конфлікт як проблему, яку треба розв’язувати, й шукають таке рішення, яке б задовольнило і їх власні цілі, й цілі іншої сторони. «Сови» сприймають конфлікти як засіб поліпшення стосунків шляхом послаблення напруження між двома людьми. «Сови» не заспокояться  доти, доки не буде знайдено рішення, яке б задовольнило і їх самих, і іншого.

Вправа «Руйнування Стіни конфлікту»

Мета: навчити учнів конкретних прийомів, що допоможуть у вирішенні конфліктних ситуацій.
Обєднання в групи.
Обговорення, презентації дітьми своїх варіантів розв’язання раніше запропонованих конфліктних ситуацій. Руйнування «Стіни конфлікту».


Учитель: А допоможуть вам у житті уникнути конфліктних ситуацій або мудро виходити з них такі правила з Біблії:
1.Люби ближнього, як самого себе.
2.Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.
3.Люби життя - неоціненний дар Божий.
4.Умій прощати і поважати людину.
5.Будь щедрий на милосердя, співчуття, розуміння.
Практична вправа «Вихід з конфлікту»
    На плакаті записано прислів’я , які відображають один із способів виходу з конфлікту. Визначте, якого способу вирішення конфлікту стосується кожен вислів, і поясніть, чому ви так вважаєте.
Вислів
Спосіб вирішення конфлікту
Око за око, зуб за зуб
Суперництво
Краще тихо, аби без лиха
Пристосування
Моя хата з краю, я нічого не знаю
Уникання
Хліб-сіль їв, мед-пиво пив, по усах текло, а в рот не потрапило
Компроміс
Спершу треба поміркувати, а потім робити
Співпраця

Вік прогресу, логіки, проблем,
Як може вижить чоловік,
В такий космічний, надпотужний вік,
Летить життя, воно спішить, 
Але крізь призму років і століть
З тенет людину не пускає.
Його величність - пан - Конфлікт 
Й від миті, коли Бог задумав світ,
Причиною всіх бід зробивсь конфлікт.
Пробравсь спочатку він в Едем,
Створивши море там проблем:
Адам і Єва - вигнані із раю.
Неандерталець мамонта вбива,
Середньовічний лицар на турнірі
Честь роду кров'ю омива.
І вірний крок зробити треба,
Щоб зберегти наш рід від бід.

Хвилинка відпочинку.
Не дихайте…Всі дихайте…
Все в порядку, спочивайте,
Дружно руки піднімайте,
Все прекрасно, опускайте.
Похиліться, розігніться,
Станьте прямо, усміхніться…
Групова робота
Правила безконфліктної поведінки
·        Не використовувати конфліктогени
·        Розв’язуйте спірні питання тут і тепер, не відкладаючи їх.
·        Менше ображайтеся.
·        Прагніть адекватно сприймати й усвідомлювати конфлікт.
·        Спілкуйтеся відкрито
·        Намагайтеся зрозуміти позицію іншої людини зсередини.
·        Аргументуйте свої бажання для себе та іншого.
·        Будьте готові подолати своє самолюбство, визнати свої помилки, вибачитися.
·        Будьте гнучкими.
Вчитель ознайомлює учнів з формулою мудрої поведінки в конфлікті.

 Вправа «Кошик для сміття».
 А щоб не конфліктувати треба постійно     самовдосконалюватися, працювати над собою, позбавлятися негативних рис характеру. 
Подумайте 1 хвилинку, якої риси характеру, що може призвести, а може й призводить до конфлікту ви хотіли б позбутися. 
І я пропоную зробити сьогодні перший крок в цьому напрямку: напишіть на папері цю рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до кошика для сміття, зіжмакайте папірець і викиньте його в кошик. Можете назвати вголос цю рису характеру.
Сподіваюсь, що після  нашого уроку в вашому житті буде виникати  менше конфліктних ситуацій.

 Вправа «Займи позицію». А  ми звертаємося до проблемного питання, яке стояло перед нами «У сварках народжується істина?». Чи змінилася ваша позиція в кінці уроку? Відповіді учнів.
У СВАРКАХ НАРОДЖУЄТЬСЯ КОНФЛІКТ!
А істина народжується:
Ø В умінні вислухати один одного;
Ø В розумних діалогах.
Учитель. Отже, творіть себе як особистість, працюйте над вдосконаленням свого характеру, давайте реальну оцінку своїм діям і вчинкам.


Слово вчителя.
  Ви багато чого дізнались, навчились… Я сподіваюсь ,що  народна мудрість допоможе вам долати конфліктні ситуації або уникати їх.
- Щирість , чесність, довіра – гори звернуть.
- Доброта , чуйність – перемагають біль.
- Теплі слова – розтоплюють холодні серця.
- Чесний обмін думками не призведе до суперечки.
- Сім разів відмірь, один раз – відріж.
   Рефлексія .

Обговорення по колу:

«Мій настрій … Найбільше мені сподобалось… Я зрозумів… Я навчився…»

Прощання. Вправа «Комплімент. Побажання.»
Підбиття підсумків
    Що цікавого ви сьогодні дізналися? Чого навчилися? Що нам потрібно для того, щоб створювати якомога менше конфліктних ситуацій? (бути ввічливими, толерантними, дипломатичними)
    Кожний учасник заняття отримує пам’ятку про короткий курс доброзичливих стосунків.
 



  Короткий курс доброзичливих стосунків
Шість важливих слів: «Я визнаю, що припустився цієї помилки».
П’ять важливих слів : «Ти зробив це просто чудово».
Чотири важливих слова : «А як ти вважаєш ?»
Три важливих слова : « Порадьте , будь ласка ».
Два важливих слова : «Щиро дякую ».
Найважливіше слово : «Ми».